2 sty 2015

Słowniczek - Albergue

Albergue de Pelegrinos - schronisko, noclegownia dla pielgrzymów na szlaku Camino de Santiago de Compostela. Najczęściej zorganizowana przez lokalne władze samorządowe (municipal), ale są także takie prowadzone przez stowarzyszenia (bractwa jakubowe, parafie, klasztory) oraz prywatne (privado). W Hiszpanii jest ich kilkaset, dzięki czemu raczej nie zostanie się bez dachu nad głową. Ewentualnie, jeżeli przyjdziemy późno, wszystkie łóżka zajęte (completo), a w pobliżu nie ma alternatywy, to zawsze można prosić o pozwolenie spania na podłodze.


Samorządowe

Obowiązują jednolite zasady takie jak: wstęp i użytkowanie dozwolone jest tylko po poprzednim zarejestrowaniu się u gospodarza (hospitalero). Do tego wymagany jest aktualny paszport pielgrzyma (credencial) i dokonanie wpłaty (aktualnie jest to od 5 do 8 euro). Rezerwacja nie jest możliwa, obowiązuje kolejność pojawienia się osobiście w schronisku. Najpierw przyjmowani są pielgrzymi piesi; rowerowi tylko jeżeli pozostaną wolne miejsca. Przy rejestracji otrzymujemy (najczęściej) jednorazowe prześcieradło i konkretny numer łóżka. Łóżka są piętrowe, sale nawet do 40 osób. Łazienki i prysznice na korytarzu. Są też pomieszczenia wspólne (kuchnia, salonik, jadalnia). Kuchnia najczęściej b. słabo wyposażona. Czasami jest pralka (za dodatkową opłatą). Są ściśle określone godziny otwarcia i cisza nocna. W ciągu dnia nie wolno zostać w schronisku, nie można też nocować więcej niż 1 noc (wyjątek: przypadek choroby).
Zalety: dostępność bezpośrednio na szlaku, tanio
Wady: niski komfort spania w dużej sali, słabo wyposażone kuchnie


Stowarzyszeniowe

Zasady użytkowania oraz wyposażenie są takie same jak w samorządowych. Natomiast ceny są bardzo zróżnicowane, w niektórych wystarczy dobrowolna ofiara (donativo), inne kosztują od 8 do 12 euro. Rezerwacja niekiedy jest możliwa. Często gospodarze oferują wspólny posiłek albo zapraszają na modlitwę.
Zalety: niekiedy piękna lokalizacja (np. zabytkowy klasztor), tanio
Wady: niski komfort spania w dużej sali, słabo wyposażone kuchnie


Prywatne

Tutaj powyższe zasady nie obowiązują. Są to de facto hostele, tyle, że wyspecjalizowane na pielgrzymów. Ceny są bardzo zróżnicowane, zależne od standardu.
Zalety: możliwość rezerwacji i pozostania na dłużej, możliwość wyboru standardu pokoju
Wady: często położone dalej od szlaku, drożejBrak komentarzy:

Prześlij komentarz